Олександрійська міська централізована бібліотечна система

 

Історія бібліотечної справи в місті розпочинає свій відлік з 1887 року – року відкриття в м.Олександрії Херсонської губернії Олександрійської громадської бібліотеки.
В "Ювілейному звіті бібліотеки за 1887-1912 рр." говориться про те, що  "11 січня   (за старим стилем, 24 січня – за новим – примітка авт.) 1887 року була урочисто відкрита Олександрійська громадська бібліотека в приміщенні Олександрійської міської управи. Ініціатором заснування бібліотеки був нотаріус Антон Федорович Якубовський. Так як засновником бібліотеки був міський голова Іван Тимофійович  Паученко, то першою на допомогу бібліотеці прийшла Міська дума, яка вже на першому засіданні постановила надати для бібліотеки безкоштовно приміщення в Міській Управі та видавати щороку у вигляді допомоги 100 карбованців. У 1894 році Олександрійська міська дума додала ще 100 карбованців "спеціально на створення фонду для побудови приміщення бібліотеки і подарувала місце для неї."

З 1887 по 1917 рік Олександрійське земство виділяло бібліотеці  кожен рік по 200 крб. для того, щоб вчителі земських шкіл безкоштовно користувалися книгами.

Приміщення бібліотеки в Міській Управі (по вул. Казначейській, зараз – 6-го Грудня) виявилося не зовсім зручним, тому що часто бібліотека повинна була зачинятися на час засідань Думи, мирових суддів, і тому бібліотека була переведена спочатку в приміщення поряд з Міською  Управою,а з червня 1903 року перейшла в спеціально орендоване приміщення і одержала ще 100 карбованців допомоги  на опалення.

В різні роки директорами бібліотеки були видатні олександрійці: священик Василь Никифоров– перший краєзнавець міста; Іван Костянтинович Чижевський – член земської управи, батько ученого-енциклопедиста Дмитра Чижевського; нотаріус Антон Федорович Якубовський– ініціатор заснування бібліотеки.

Бібліотекою мали право користуватися всі: в читальні - безкоштовно, вдома – платно: за рік - 5 крб., за півроку – 3 крб. і за місяць – 0,50 коп. Бібліотека і читальня були відкриті з 10.00 до 13.00 та з 18.00 до 22.00.

Перший каталог Олександрійської громадської бібліотеки датується 1888 роком і надрукований в друкарні Райхельсона. Перший систематичний каталог був складений               М.І. Борисовим у 1903 році. Цей каталог показує точну кількість книг і періодичних видань в бібліотеці в той період, а це – 894 найменування. Це  белетристика, книги по медицині  та природознавству, історичні та географічні, книги з педагогіки,  релігії та моралі. Найбільш популярні серед читачів були періодичні видання.