Проектна діяльність Олександрійської міської ЦБС

 

 

 

Січень 2021 р.

Проєкт «Амбасадори безпеки» від Агенції Сталого розвитку «Хмарочос» з підвищення безпекової культури пішоходів та велосипедистів,

який підтримано в рамках Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP)

Baby-кіпери (захисники), бібліотекарі центральної міської бібліотеки для дітей та бібліотеки для юнацтва, успішно пройшли відбір та приєдналися до проєкту «Амбасадори безпеки» від Агенції Сталого розвитку «Хмарочос» з підвищення безпекової культури пішоходів та велосипедистів, який підтримано в рамках Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP).  Мета ініціативи – підвищити безпекову свідомість жителів, популяризувати використання світловідбивних елементів та спонукати людей до дотримання правил дорожнього руху.

Наша команда Baby-кіперів стала учасниками  тематичної ZOOM-зустрічі «Світловідбивачі: прості речі, що рятують життя!» (ГО Traffic Challenge), дізналися багато корисного та цікавого про  роль світловідбивних елементів для збереження життя людини, вчилися виготовляти світло відбивні флікери.

Повним ходом проводяться для дітей пізнавально-театралізовані ігри з вивчення правил дорожнього руху, лялькові вистави, вікторини, готуються цікаві відеоролики з безпекової культури маленьких пішоходів та велосипедистів.

 

Січень 2021 р.

«Бібліоняня online»

Конкурс проектів соціальної дії (ПСД) за програмою «Активні громадяни»/Британська Рада в Україні

Послуга «БІБЛІОНЯНЯ online", в рамках якої проводяться заходи: консультації дитячого психолога, творчі майстер-класи, костюмовані «голосні читання», лялькові вистави та вистави Театру тіней, пет-терапія, онлайн заняття Робоклубу та Code Club - допоможуть дітям та їх батькам в подоланні емоційного та психологічного напруження в період подолання пандемії Covid-19, в організації корисного дозвілля, спілкування, навчання та збереження здоров’я дітей (в т.ч. дітей з інвалідністю, дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, дітей з сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, з прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу).

 

Січень 2021 р.

Психолог-time «Карантин без стресу»

Конкурс проектів соціальної дії (ПСД) за програмою «Активні громадяни»/Британська Рада в Україні

Надання соціальної послуги: відео-консультації «Карантин без стресу»: психолог-time», яка вкрай необхідна членам нашої громади в період пандемії COVID-19, яка націлена на покращення психологічного стану громадян, створення комфортної психологічної атмосфери навколо себе за порадами психологів. В умовах пристосування населення до нових умов існування, враховуючи те, що ізоляція дає поштовх до негативного сприйняття реальності, з метою попередження психоемоційної кризи серед  членів нашої громади, виникла гостра необхідність створення спеціальної платформи, на базі якої змогли б об’єднатися кращі фахівці міста в галузі психології задля покращення психологічного стану населення, його стресостійкості; заохоченню населення більше дбати про здоров'я своє та близьких шляхом проведення систематичних відео-консультацій за різними темами.

 

 


 

Жовтень 2020

Три онлайн події  в рамках ініціативи «Meet and Code» Організації TechSoup Europe та Haus des Stiftens gGmbH

за фінансування SAP

Основна мета проєкту - популяризація технологій, програмування та кодування. Виконувалось 3 події: 23 вересня, 6 жовтня та 21 жовтня 2020р. Кожну подію відвідали більше 20 дітей віком від 8 до 18 років; заходи в рамках ініціативи Meet and Code, були безкоштовними для учасників.Кошти виділені на 3 події (по 9 тис. грн. кожна) разом склали 27 тис. грн.

 

Турнір скретчерів

Турнір з програмування на мові Scratch 2 зі створення власної програми чи сценарію з освоєння Марсу. Учасники події перевірили свої знання з програмування на мові Scratch 2, які отримали в школі, та поглибили рівень володіння інформаційними технологіями.Вік дітей: 8-10 років. Реєстрація учасників відбувалась онлайн. Призи надіслані поштою.

 

 

 «CodeFast 3.0 «Грай та програмуй онлайн»

За допомогою гри Minecraft діти познайомились з простими поняттями програмування! Вік учасників: 8-9 років Для реєстрації потрібно було заповнити заявку  на Гугл. Форми. Призи надіслані поштою.

 

 

Online-турнір з програмування роботів LEGO

 "Колонізувати Марс"

Дана подія повністю моделювала ситуацію з освоєнням Марсу, оскільки на Марсі немає жодного центру керування, всі дії виконуються дистанційно з Землі.

Турнір складався з різних завдань, учасникам потрібно було продемонструвати свої логічні якості та вміння правильно будувати алгоритми для виконання команд роботом. За допомогою декількох веб-камер учасники, попередньо зареєструвавшись, в реальному часі, одночасно, отримували завдання з програмування. Задача – вирішити проблему якомога швидше. Кожний учасник писав програму для робота на своєму комп’ютері через програму LEGO MINDSTORMS Education EV3 та відсилав її на відповідну поштову адресу. Призи надіслані поштою.

 

Січень 2020 рік

Студія дизайну та краси «Креатив» за проєктом

«Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги»,  що реалізувався Українською бібліотечною асоціацією за підтримки Європейського Союзу (програма House of Europe )

 

Бібліотекарі центральної міської бібліотеки міста Олександрії вирішили приєднатися до оголошеного Конкурсу, щоб вдосконалити свої навички щодо створення інноваційних послуг для користувачів з використанням спеціальної методології «Дизайн-мислення для бібліотек».

З вересня 2020 року було  впроваджено нову бібліотечну інноваційну послугу для розвитку креативних індустрій – в  центральній міській бібліотеці з’явилася Студія дизайну та краси «Креатив», яка працює у повноцінному режим і надає свої послуги безкоштовно.

Робота Студії дизайну та краси «Креатив» триває  і в 2021 році, бібліотекарі  з радістю  дивують усіх бажаючих  новими яскравими та доступними майстер-класами від бібліомайстринь та творчих  містян. Тож тепер представниці чарівної статі Олександрії отримали можливість навчитися у найкращих майстрів міста декорувати одяг, робити стильні зачіски, прикрашати свій дім різними дрібничками, створеними власноруч, та багато іншого. Нас дуже тішить, що бібліотека  поруч саме тоді, коли мешканці міста потерпають від незручностей карантинного режиму, некомфортної погоди, коли формат життя тисне на плечі самотністю, а для когось – і відчаєм.

 

Жовтень 2019

 «CodeFast 2.0 «Грай та програмуй»  

Захід «CodeFast 2.0 «Грай та програмуй» організовано для дітей молодшої ланки з сільських шкіл. Діти складали з конструктора LEGO BOOSTробота та програмували його.Наступний етап: за допомогою сайту CodeCombat.com діти мали змогу написати свої програми для керування героєм гри.

 

Квест «Історія міста через призму програмування»

в рамках ініціативи «Meet and Code» Організації TechSoup Europe та Haus des Stiftens gGmbH  за фінансування SAP

Учасники Квесту вирішували динамічні задачі з програмування, що мотивувало підлітків до розвитку навчально-пізнавальної активності та встановлення зв’язків між програмуванням та історичними  пам'ятками міста.

 

Липень 2019

Корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики»

Конкурс проектів соціальної дії (ПСД) за програмою «Активні громадяни»/Британська Рада в Україні

Діє на базі ЦМБД ім.Ю.Гагаріна для дітей з інвалідністю з 1.07.2019р. Це  унікальна можливість для саморозвитку та самореалізації  дітей з особливими потребами та дітей, які потребують соціального захисту. Дітей залучають до творчих майстер-класів, голосних читань, лялькових вистав, пізнавально-розважальних заходів з інтерактивними та рухливими іграми, тренінгів, занять з психологом та ін. А їх однолітки вчаться толерантності, поваги та повноцінної взаємодії з такими дітками. Заходи такого плану, як правило, незабутні – використовується яскравий, різноманітний інвентар для ігор, тренінгів, який з’явився в бібліотеці саме завдяки перемозі у конкурсі проектів соціальної дії.

 

Січень 2019

Квест-кімната «Таємниця фараона».

Конкурс проектів соціальної дії (ПСД)за програмою «Активні громадяни»/ Британська Рада в Україні

Проект впроваджується на базі бібліотеки-філії №8 для юнацтва з 1.01.2019 по теперішній час.

 

Листопад 2018

Конкурс «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні», що впроваджується МОМ за фінансової підтримки ЄС

Проект «Платформа 3-Д: добра, довіри, досвіду» - це  мульти-функціональний простір для освітніх і культурних ініціатив, адаптований до потреб територіальної громади. Є відкритим майданчиком для різних категорій городян: дітей, молоді та дорослих за для активного інтелектуального дозвілля, комунікації, розвитку творчих здібностей і соціальної активності, особистісного зростання, неформальної освіти. Сутність 3-Д:

·       Добро – це сімейні заходи: для дітей і дорослих: родинні свята, майстер-класи, благодійні фестивалі майстер-класів, які будуть проводитись з метою підтримки дітей-сиріт, дітей з інвалідністю;для батьків, що самостійно виховують дітей - акції по збору одягу, іграшок, дитячих речей для підтримки матерів чи батьків-одиначок.

·       Довіра це спілкування зі спеціалістами та однодумцями: для молоді, підлітків та дорослих - Вітальня довіри «Кава та бесіда»; для батьків-одинаків, що виховують дітей - зустрічі з фахівцями, години спілкування з елементами тренінгу.

·       Досвід – це неформальна освіта: для дітей і підлітків - Школа Робототехніки та 3-D технологій;для дорослих - Соціальний органайзер «Усе під контролем».

 

Жовтень 2018

Конкурс від організації TechSoup Europe та Haus des Stiftens gGmbH за фінансування SAP в рамках ініціативи «Meet and Code», спрямованої на реалізацію подій у сфері програмування для дітей та молоді

В рамках ініціативи «MeetandCode», в країнах ЄС з 6 по 21 жовтня 2018 року відзначається Тиждень кодування. Його мета - підготовка дітей та молоді до цифрового майбутнього, кодування та цифрових технологій.Цей проект реалізується Ресурсним центром Гурт у співпраці з організаціями TechSoup Europe та Haus des Stiftens gGmbH за фінансування SAP.

18 жовтня 2018 р. фахівці міської централізованої бібліотечної системи долучиличь до ініціативи та провели подію у форматі workshop «CodeFast 1.0 – Програмуй легко та швидко!» .

 

Жовтень 2018

Конкурс проектів соціальної дії (ПСД) за Програмою «Активні громадяни» від Представництва Британської Ради в Україні

Проект «Квест-кімната «Таємниця фараона»  на базі  бібліотеки-філії №8 для юнацтва - тематична інтелектуальна гра  стане одним із  найдоступніших, універсальних форматів молодіжного, сімейного та корпоративного відпочинку в місті, дасть змогу учасникам поборотися за перемогу, успішно виконавши ряд головоломок та завдань протягом 1 години, допоможе  розвинути логічне мислення, лідерські якості, цілеспрямованість, рішучість кожного в екстремальних умовах.


 

 

Квітень 2018

Конкурс проектів соціальної дії (ПСД) за Програмою «Активні громадяни» від Представництва Британської Ради в Україні

"Арт-майстерня для дітей та дорослих"  на базі центральної міської бібліотеки ім.О.Пушкіна. Мета проекту:проведення щотижневих доступних та безкоштовних майстер-класів для громади міста Олександрія; організація виставок готових робіт та благодійних ярмарків. Учасниками майстер-класів стануть усі бажаючі, в тому числі олександрійські родини, спільні заняття батьків і дітей допоможуть знайти шлях до взаєморозуміння, виховувати взаємну повагу до думок, бажань, дій.

 Майстер-класи, також, дадуть змогу виявити творчих людей в місті, дати їм відчути можливість зміните власне життя, ставлення до світу та самого себе, сформувати лідерські якості, як талановитої людини, а також подивитися на хобі як на окремий бізнес, який може стати поштовхом до рішення відкрити свою власну справу. Тренінг “Як хобі перетворити на бізнес” дасть практичні поради з підприємництва для бажаючих налагодити бізнес з реалізації своїх виробів.

 

 

 

Вересень 2017

Конкурс Міжнародної організації з міграції «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні» за підтримки Європейського Союзу

        Мета проекту: згуртування громади міста для вирішення спільних проблем; залучення до співпраці,  активного суспільного життя,  підвищення культурно-освітнього рівня,  популяризації сімейних цінностей, волонтерського руху та здорового способу життя серед олександрійців; запобігання виникнення конфліктних ситуацій у місцевій громаді. 

Цільова аудиторія проекту «ДоброДій» - громада міста Олександрія. Особлива увага приділяється наступним категоріям громадян: діти, молодь, люди середнього та старшого віку; соціально-незахищені групи населення; внутрішньо-переміщені особи;  люди з інвалідністю,  учасники АТО та члени їх сімей.

Завдання проекту:

·     розробка та втілення комунікативної програми для підвищення поінформованості мешканців щодо суспільного життя міста та інформаційна допомога у вирішенні проблем громади;

·     налагодження діалогу між громадою та владою у форматі «круглих столів» та «відкритого мікрофону»;

·     розширення існуючих та створення нових напрямків неформальної освіти та дозвілля для різних груп населення;

·     організація і проведення спільних заходів з популяризації сімейних цінностей;

·     організація індивідуальних консультацій та групових занять для психологічного розвантаження, релаксації та надання безкоштовних психологічних послуг населенню міста, в т.ч. соціально-незахищеним та людям з інвалідністю;

·     залучення та активізація внутрішньо переміщених осіб до організації, проведення та участі в спільних заходах громади;

·     виявлення лідерів з активною громадською позицією та їх навчання;

·     збільшення кількості та забезпечення доступності освітніх гуртків та клубів для різних вікових груп олександрійців;

·     організація спільних туристичних заходів задля підвищення взаєморозуміння,  неформального спілкування, толерантності різних соціальних груп.

                                                                                              

 

Лютий 2016

Конкурс УБА

«Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус +»)

Проект направлений на роботу бібліотек ЦБС з популяризації знань про ЄС та європейський вибір України шляхом створення Пунктів європейської інформації для надання інформаційно-просвітницьких послуг мешканцям міста Олександрія. Пункти європейської інформації в бібліотеках будуть мати:

- пристрої для читання електронних ресурсів та збереження електронної інформації;

- набір рекламно-інформаційних матеріалів, сувенірів про ЄС та євроінтеграцію до Дня Європи та заходів бібліотек;

- допомогу у формуванні інформаційних матеріалів про ЄС та євроінтеграцію;

- доступ до електронних баз даних про ЄС та євроінтеграцію від Представництва ЄС в Україні та інших організацій.

 

 

 

Травень 2013 р.

Програма «Бібліоміст».

П'ятий  раунд конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету»

25 квітня 2013 р. програма «Бібліоміст» визначила групу українських публічних бібліотек, що пройшли відкритий конкурсний відбір і стали переможцями цього конкурсу. До участі в цьому раунді конкурсу долучилися районні та міські бібліотечні системи та бібліотеки, які перемогли за результатами 1, 2, і 3 раундів цього ж конкурсу, ефективно впроваджують інноваційні бібліотечні послуги, а також змогли залучити необхідне співфінансування.

Олександрійська міська ЦБС за грантовою угодою з програмою «Бібліоміст» отримала 16 комп'ютерів та 5 БФП для 5 бібліотек-філій системи, а також 8 комп'ютерів та іншу необхідну техніку за рахунок співфінансування (від Олександрійської міської ради, спонсорів та меценатів).

 

Квітень 2013 р.

11 раунд конкурсу проектів співпраці бібліотек з місцевими громадами, який проводився Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в рамках програми «Бібліоміст»

            Проект Рекламної агенції «Бібліо-стиль» Центральної міської бібліотеки для дітей ім.Ю.Гагаріна  був схвально підтриманий конкурсною комісією. Проектом передбачено: створення та реклама нового іміджу дитячої бібліотеки з використанням різноманітного спектру маркетингових інструментів та сучасних інформаційних технологій. Проект охопить декілька напрямків: це і розробка та пошиття фірмового бібліотечного одягу (святкової уніформи); це і ребрендінг фірмового логотипу бібліотеки та оновлення веб-сайту бібліотеки;  декорування території навколо бібліотеки деревами та квітами та створення 3-D малюнків на фасаді бібліотеки; створення релакс-зони та «живого куточку» в Кімнаті казок при бібліотеці. Також, включає цілу низку різноманітних заходів для користувачів, як то рекламний квест та флеш-моб, танцювальні змагання «Dance Battle» в Кіннект-зоні бібліотекита конкурс рекламних слоганів про книгу та читання, майстер-клас з паперо-пластики  та конкурс новелет. Реклама проекту передбачає: виготовлення відеороликів, банерів, календариків та буклетів про бібліотеку.    

 

 

Жовтень 2010 р.

Конкурс «LEAP-2010: оновлення комп’ютерів і програмногозабезпечення для успішних Інтернет-центрів» Відділу преси, освіти та культури  Посольства США в Україні

Олександрійська міська централізована бібліотечна система за результатами конкурсу стала однією із 22 переможців проекту «LEAP-2010» та отримає грант  на оновлення комп’ютерів для своїх  LEAP- центрів.

 

 

Вересень 2010 р.

Програма «Бібліоміст».

Конкурс «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» Ради  міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).

Олександрійська міська централізована бібліотечна система стала переможцем другого пілоту конкурсу програми «Бібліоміст» і 21 вересня 2010 року отримала 15 комп'ютерів, 4 сканери та 4 принтери для існуючих трьох центрів та на відкриття четвертого Інтернет-центру в Кіровському мікрорайоні міста. Перед отриманням обладнання бібліотекарі ОМЦБС пройшли навчальні курси у регіональному тренінговому центрі на базі Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.Чижевського.

Обладнуючи бібліотеки комп’ютерами, програма «Бібліоміст» має на меті сприяти розвитку інноваційних бібліотечних послуг, що якнайкраще задовольнятимуть інформаційні потреби місцевого населення, тим самим підсилюючи роль бібліотек як осередку розвитку громади.

 

2005-2007рр.

Конкурс «LEAP-Connect» та «LEAP-Connect-ІІ»

Фінансування цих проектів дало змогу профінансувати  телекомунікаційне з'єднання двох Інтернет-центрів ще на протязі 2 років.

 

 

2003-2005рр.

Конкурс «Інтернет для читачів публічних бібліотек» (LEAP-ІІІ)

З 2001 р. Посольство США в Україні реалізує програму "Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)", спрямований на покращення поінформованості громадян України та сприяння демократичним перетворенням. У конкурсі проектів взяли участь  публічні бібліотеки усіх регіонів країни; більш як у 100 з них відкриті Інтернет-центри з безкоштовним для читачів доступом до ресурсів Всесвітньої мережі.

Олександрійська міська централізована бібліотечна система стала переможницею  конкурсу LEAP-ІІІ  у 2003 р. і 7 серпня цього ж року відкрито Молодіжний Інтернет-центр в Юнацькій бібліотеці, обладнаний 5 робочими станціями, принтером, сканером.

В рамках реалізації проекту LEAP-ІІІ, на зекономлені кошти та за рахунок власних надходжень - 20 травня 2005 року було відкрито Дитячий Інтернет-центр в Центральній дитячій бібліотеці ім.Ю.Гагаріна. ДІЦ має 5 робочих станцій з підключенням до всесвітньої мережі, принтер та сканер.

Працівники Інтернет-центрів надають допомогу у пошуках інформації, навчають читачів та своїх колег самостійно користуватися електронними ресурсами, готують списки корисних адрес, запрошують на віртуальні уроки, огляди, подорожі мережею Інтернет.

 

2001-2010рр.

«Мережа громадянської освіти»

В рамках цього проектуу грудні 2001 року при Центральній бібліотеці ім.О.С.Пушкіна булостворено Інформаційно-ресурсний центр. Фінансування центру здійснено за участю Обласної служби з актуальних питань жіноцтва (ОЖІС) та Національного Фонду демократії (США). 

 


 

Проекти, за якими працював ІРЦ: 

2001 - 2002 рр. - "Мережа громадянської освіти"

2002 - 2003 рр. - "Мережа громадянської освіти - 2"

2003 - 2004рр. - "Мережа громадянської освіти - 3" (Електронне урядування)

2004 - 2005рр. - "Мережа громадянської освіти: електронне урядування"

2005 - 2006рр. - "Мережа громадянської освіти: зміцнюємо демократичні зміни"

20062007рр.- "Мережа громадянської освіти: вчимось працювати за новими  законами"

2007 - 2008 рр. - "Мережа громадянської освіти: правова освіта населення"

2008-2009 рр. - "Мережа громадянської освіти: правова освіта молоді"

2009 - 2010 рр. -"Розвиток і підтримка мережі громадянської освітив Кіровоградській області".

 

Стратегічні програми розвитку:

 

·       Стратегія розвитку ЦБС на 2017-2021 роки «Бібліотеки міста Олександрії – новий формат громадського простору»;

 

Власні цільові комплексні програми бібліотек:

 

·     «Мій край – моя історія жива» - програма ЦБ ім. О. Пушкіна на 2017 – 2021рр.;

·     «Вік – життю не завада» -  програма ЦБ ім. О. Пушкіна на 2017-2021рр.;

·      «Цифрова освіта для кожного» - програма ЦБ ім. О. Пушкіна на 2021-2025 рр.;

·     «Медіа грамотна громада - вимога часу!» - програма ЦБ ім. О. Пушкіна на 2021-2025 рр.;

·     «Сивина на скронях – мудрість у очах» - програма ЦБ ім. О. Пушкіна на 2021-2026 рр.;

·     «Мій рідний край – окраса України» - програма ЦБ ім. О. Пушкіна на 2021-2026 рр.;

·     «Надаємо крила» - цільова програма ЦМБД на 2014 – 2021 рр.;

·     «Я - громадянин, я - патріот, я - житель свого міста» - цільова програма ЦМБД  на 2015 – 2021 рр.;

·     Проект «Дитяча вітальня «Капітошка»;«Літо з КНИГОЮ 2021» -  програма літнього читання (літо 2021);

·     «Я - українець» - цільова комплексна програма бібліотеки для юнацтва з патріотичного виховання на 2021-2023 рр.;

·     «Вітальня довіри: «Кава та бесіда» - цільова комплексна програма бібліотеки для юнацтва з правознавчого виховання молоді на 2021-2023 рр.;

·     «Молодь. Рух. Здоров’я» - цільова комплексна програма бібліотеки для юнацтва з валеологічного виховання молоді на 2021-2023 рр.;

·     «Librаry ф’южн» - цільова комплексна програма бібліотеки для юнацтва з виховання читацької культури і формування читацьких смаків молоді на 2021-2023рр.